20 Ekim 2014 Pazartesi

Kamuflaj Bluz ve Pervaz
 
      Merhaba, kamuflaj kumaşa karşı ön yargılıydım, bu kumaşı seçen ben değilim. Ancak dikiş sırasında da öyle bir aşka geldim ki kamuflaja karşı ön yargımı yendim sanırım. Çünkü kumaş bildiğimiz klasik  görüntüsünün ötesinde yeşil kısımları parlak ve hafif yanar dönerli bir  yapıya sahip. Neyse sözü çok uzatmadan bu güzel çalışmayı sevgili blogger arkadaşım Melis  (Melislicious) için yaptığımı belirteyim kumaş seçimi de model seçimi de kendisine ait. Tek bir prova almadan yaptığım için aslında sonucu ben de çok merak ediyorum. Burda kalıbı da kullanmayınca çalışmanın sonucu beni de meraklandırıyor. Prova alamadım çünkü  malum sevgili arkadaşımız Melis artık evlenip başka bir şehre taşındı, umarım sonuç onu da memnun eder.


 Çalışmanın ilk kısımları; bu arada puantiyeli bir başka bluz daha dikiyorum.

 
    Bu arada bana pervaz konusunda soru gelmişti, esasen bu konu başka blogger arkadaşlarca da çok güzel açıklanmış olsa da, bana sorulması dolayısıyla anlatmaya çalışayım. Parmağımla işaret ettiğim bluzun tersinden görülen; dikilmiş hali yaklaşık 3-3,5 cnm genişliğindeki bant kısıma pervaz deniyor. Benim ifadelerimde de zaman zaman okumuş olabileceğiniz gibi ben arada halk tabiri olan "parça çevirme" tabirini de çok kullanıyorum, dikkatinizi çekmiş olabilir. Parça çevirme yani "Pervaz" ile yaka dikişini ya da kol dikişini (kolsuz bluz vs.) düzgün tamamlamak için  boyun oyuğunun ya da kol oyuğunun 4-5 cm genişliğinde kalıbını çıkartarak oluşturduğumuz  bu parçanın boyna veya kola uygulanmasıdır.


   Burda Dergisi'nin kalıpları üzerinde  genelde pervaz için de kalıplar bulunuyor. Eğer Burda kalıbı üzerinde çalışmıyorsanız,  kendi kalıbınızı bir şekilde farklı yollarla kendiniz oluşturduysanız yukarıdaki bluz gibi; yine kendi yaptığınız çalışma üzerinden, boyun oyuğunun bibebir kopyasını bir patron kağıdına en az 4-5 cm genişliğinde yukarıda görüldüğü gibi hazırlamanız ve kalıbı kullanarak oluşturacağınız kendi minik patronunuzla yaka pervazını kumaş üzerinden biçip dikebilirsiniz. Dikişte; pervazın bluzun iç kısmına uygulanması için kestiğiniz yaka pervazını, bluzun düz yüzüne (yüzleri birbirine bakacak şekilde) yerleştirip dikmeniz gerekiyor. Dönemeçler çok derinse, dikişin iç kısmında "çıtlatma" (makasla kesik atma) işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Bu pervazın kolsuz bluzlar vb. için  uygulanmasında  gereken prosedürde yaka için uygulanan mantıkla aynıdır. Pervazın bluzun dışına doğru  dikimi de söz konusu olabilir, daha çok; farklı ve spor bir hava yaratmak istenirse, pervaz uygulamasını bluzun dışına çevirmeniz ve yaptığınız işlem dikişini tersten yapmanız gerekiyor. Onun için bir örnek de bu yayında mevcut. 


 Umarım faydalı bir anlatım olmuştur.


35 yorum:

 1. Bence Melise cok yakisacak. Melis kiyafetleri cok guzel tasiyor siz de cok guzel dikmissiniz. Pervazi da cok iyi anladm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim, çok teşekkürler;) aynı fikirdeyiz, sevgiler.

   Sil
 2. çok güzel anlatmışsın canım, ellerine sağlık ;))

  YanıtlaSil
 3. beceri böyle bir şey :) Melis'de güzel günlerde giysin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, çok teşekkür ederim, toprağımızdan olabilir mi;))) ?

   Sil
 4. Eline sağlık Handan'cığım, güle güle giysin arkadaşın...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler, Müjde Hanım:) sevgiler.

   Sil
 5. Ne zaman bloğa koyacaksın diye merak ediyordum. Çok güzel olmuş ellerine sağlık :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet instagrama genelde daha önce düşüyor sevgili Aycan:) Beğenmeme sevindim çok teşekkürler.

   Sil
 6. Ellerinize sağlık.
  İnsanın hemen bir bluz dikesi geliyor. Öyle güzel anlatmışsınız ki:
  Melis Hn. iyi günlerde kullansın.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynur Hanım, çok teşekkürler. Bilemiyorum anlatmaya çalıştım umarım amacına ulaşmıştır yayın. Bender de sevgiler.

   Sil
 7. Arkadaşımız şanslı güle güle kullansın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Suhuba , ben de şanslıyım ki bloglar aracılığıyla, Melis gibi , senin gibi ve daha nice değerli insanla tanıştım. Sevgiler;).

   Sil
 8. Handan Hanımcım çok hoş bir kumaşa benziyor. Bence tabuları kökten yıkıp kendinize de aynısından dikin. Nasılsa arkadaşınız taşınmış, pişti de olmazsınız :) Ellerinize sağlık. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurten Hanım, çok teşekkürler ;) olabilir, kumaş kaldıysa bir bakmak gerek;))! Sevgiler.

   Sil
 9. Kamuflaj desenlerinin ne çok çeşidini yapıyorlar, Melis'in seçtiği de çok hoşmuş.
  Dikişin de anlatımın da her zamanki gibi mükemmel canım. Yeni makinenin izlerini görüyorum, güle güle kullan. Sen provasız da gayet güzel yaparsın, Melis'e de çok yakışacaktır. Ellerine sağlık.
  Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveet çok çeşidi çıktı gerçekten:) evet yeni makinemle fena değiliz, iyi aramız;)) nazar değmesin. Kıskançlığından öteki bozulup dikmemeye kalktı da, ben biraz ilgilenip bakım yapınca 3 gün sonra yeniden dikmeye karar verdi, gönlünü aldım yani; )))!

   Sil
 10. İncecik bir hatun olsa, gerek. Ellerinden hoş bir bluz çıkmış Güle güle giysin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten incecik ve zarif; ). Çok teşekkür ederim, Sevgili Safiye.

   Sil
 11. Canım ellerine sağlık harika olmuş, Melis'e de kesinlikle çok yakışacak. Pervazı anlatman çok açıklayıcı olmuş , yardımcı bilgileri seviyorum bende. Güzel günlerde kullanılsın. Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene sevindim tatlım. Anlatım çok önceden İstenen birşeydi . Umarım faydalı olmuştur:). Sevgiler benden de .

   Sil
 12. Canım çok güzel olmuş güzel günlerde giysin. O pırıltılar da hoş kadınsı bir hava katmış ellerine sağlık.

  YanıtlaSil
 13. Bluze de desene de bayıldım:-)

  YanıtlaSil
 14. Ben kumaşı çok beğendim,modelede çok yakışmış,arkadaşınız iyi günlerde kullanır inşallah.Ellerinize sağlık.
  Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehtap Hanım, beğennenize sevindim, çok teşekkürler.

   Sil
 15. cnm nasıl da harika olmuş öyle! tam hayalimde canlandırdığımı sen yaratmışsın.... giymek için nasıl sabırsızlandığımı anlatamam sana :))))))) çok ama çok beğendim... emeklerine ellerine sağlık cnm... harikasın çok mutlu oldum:))))
  öpüyorum çok
  sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım öyledir;))) sana ulaşınca göreceğiz sonucu, rica ederim, güzel günlerde giy, sevgiler benden de:)

   Sil
 16. Ben de çok severim kamuflaj kumaşını,renklerini artık çok daha güzel yapıyorlar.Çok da güzel dikmişsiniz,ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten artık farklı renk uygulamalarıyla da göz dolduruyor kamuflaj kumaşlar;). Çok teşekkürler, beğenmenize sevindim.

   Sil
 17. Kamuflaj deseni çok severim. Keşke benim de bu tip işlere elim yatkın olsa. Bir şeyler var etmek ne hoş.

  YanıtlaSil