16 Ocak 2017 Pazartesi

Çocuk Uyku Tulumu

Merhaba,

Instagramda yapılacak projeler arasında belirttiğim çocuk uyku tulumunun dikişi bitti. Projeye başlamadan önce tam kalıp arayışındayken Burda Dergisi'nin Aralık 2016 sayısı aklıma geldi çünkü bu sayıda çocuk uyku tulumu ve hatta büyükler için de uyku tulumu kalıbı mevcuttu, kalıp no 131.


Kalıp çıkartma yönteminde ise geçen sene yazın Bahar Yorgun Hanım'ın bloğunda  ilk kez okuduğum bir yöntemi uyguladım. Plastik çöp poşetlerini keserek kalıp çıkartmada kullandım. Bu yöntemi anlatan yayına BURADAN ulaşabilirsiniz.  Yöntem hem pratik, hem de kalıpları çok net görebildiğinizden zaman kaybı olmuyor, sizi fazla uğraştırmıyor. 


Kumaşa aktarılan kalıplar bu şekilde;  kumaşım ince peluş/havlu tarzı bir kumaştı ve inanılmaz dökülüyordu. Seçilen böyle kabarık kumaşlarda dikiş sonrası giysi iç hacmi oldukça az kalıyor! Kesilen kalıpta bunu göz önünde bulundurursanız rahat edersiniz, bu durum seçtiğim kumaştan kaynaklı olmasına karşın, Burda Dergisinin bu kalıbının ve bazı çocuk kalıplarının bazen fazlasıyla küçük çıkabildiğini de hatırlatmak isterim. Zira ben fazla fazla pay vererek kesmeme rağmen gerçek ölçüye ancak ulaşabildim. Minişlerin orjinal bir giysisi olmadan ve bunu ölçmeden kesim yapmamanızı tavsiye ederim. Bu konudan başka blogger arkadaşlar da bahsetmişti.
Uyku tulumunun boyun kısmı yerleştirilmiş, fermuarı teyellenmiş, kol ve ayak bilekçeleri dikişe hazır bekleyen son şekli..Fermuar kısmını teyellerken/dikerken lütfen peluş kısma fazla yaklaştırmadan dikmeye gayret edin (fazla pay vererek dikin) yoksa fermuar peluşa sürekli takılıp, fermuarı bozabilir, böyle bir kumaşla çalışırken asla gizli fermuar kullanmayınız.  Boyun kısmının detayları aşağıda.. 


 Ve final..


 
Umarım dikmek isteyenlere fikir vermiştir. Herkese mutlu ve sevgi dolu günler diliyorum. 18 yorum:

 1. çok şeker ama :) sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel olmuş Handan'cığım, eline sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Müjde Hanım, sağolun:)

   Sil
 3. çok cici olmuş, eline sağlık...

  YanıtlaSil
 4. Çok çok güzel olmuş ellerine sağlık

  YanıtlaSil
 5. Harika bir çalışma olmuş ellerine sağlık, nazik davranışının için de çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, beğenmenize sevindim Bahar Hanım:) sevgiler.

   Sil
 6. çok şirin görünüyor, plastik çöp poşetleriyle kalıp çıkarma fikrini çok sevdim, mulaj kağıdı kullanıyordum ben, çok nadir olsa da dikiş işlerine kalkışırım :) ama poşet fikrine bayıldım, paylaştığınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra Takım, rica ederim; evet bu yönteme ben de bayıldım ve paylaştım:) gerçekten çok pratik.

   Sil
 7. Ben bu tuluma bayıldım canım benim ellerine sağlık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aycan ulus; çok teşekkür ederim canım, beğenmene sevindim:).

   Sil
 8. Hem tulum hem de bilgiler şahane. ellerinize sağlık Handan hanım sevgiler.....

  YanıtlaSil
 9. Lise yıllarımda halamdan öğrenmiştim naylonla kalıp çıkarmayı. Tulumun güzel olmuş , anlatımda açıklayıcı . Ellerine sağlık Handancım, sevgiler

  YanıtlaSil
 10. İlk gördüğümde hayran kalmıştım çok cici oldu canım ellerine sağlık üstelik burda dikimi hakkında birçok tiyolar vermişin bunun içinde emeklerine sağlık.

  YanıtlaSil